Zegar wiszący Ludwik Filip XIXw wiedeńczyk mechanizm HE & Co Schutz Marke H. Endler & Co

2 900,00 zł brutto

(1 dostępny)

Ostatnie egzemplarze!

Zegar wiszący Ludwik Filip  XIXw wiedeńczyk mechanizm HE & Co Schutz Marke H. Endler & Co

Ilość:

Kupując teraz ten produkt otrzymasz 290 punktów lojalnościowych. Twój koszyk wyniesie 290 punktów może być zamienione na jeden bon o wartości 58,00 zł.


Unikalny, wyprodukowany między 1865/99 rokiem w Świebodzicach zegar wiszący, linkowy, dwu wagowy, styl Ludwik Filip Interesujący mechanizm sygnowany HE & Co Schutz Marke nr 92685 ( firma powiązana z koncernem Gustava Beckera)

Klasyczny wiedeńczyk, skrzynia przeszklona po obu bokach. orzech z barwionymi na ciemno dekoracjami. Tarcza porcelanowa z mosiężną obwódką, wahadło i wagi mosiężne . Na dole porcelanowa podziałka amplitudowa pozwalająca obserwować wychylenie wahadła. Ma on również dwie śruby przymocowane to tylnej ściany umożliwiające prawidłowe ustawienie zegara na ścianie.

Wysokość 106cm, głębokość 14cm, szerokość 39cm. Stan bardzo dobry, zegar całkowicie oryginalny, sprawny, po przeglądzie z gwarancją.

Możliwy odbiór osobisty Antyki Bronisze  

 

Spółka H. Endler & Co jest dzisiaj uznawana – obok koncernu Gustava Beckera – za jedną z najstarszych wytwórni zegarów Firma została założona w 1865 przez byłych pracowników Gustav Becker, wkrótce dzięki produkcji najwyższej jakości czasomierzy, odznaczających się przede wszystkim wysokim kunsztem artystycznym zdobyła duże uznanie nie tylko na rynku lokalnym. Jej produkty cieszyły się także niesłabnącym popytem na rynkach światowych, czego dowodem jest rosnąca sprzedaż zegarów m.in. do Norwegii, Szwecji, Rosji czy Stanów Zjednoczonych. W fabryce Endlera produkowano nie tylko zegary kompletne, przeznaczone głównie do użytku domowego, ale dzięki posiadanej własnej stolarni, mogła ona wytwarzać drewniane obudowy do zegarów, a także różne mechanizmy zegarowe.

Oficjalnie sygnatura spółki H. Endler & Co zarejestrowana została w urzędzie patentowym w dniu 8 października 1877 roku. Odznaczała się ona charakterystycznym skrótem liter HECO (w środku sygnatury), po bokach natomiast umieszczono napis: SCHUTZ MARKE (tj. marka chroniona). Sygnaturę zwieńczyła u góry korona, u dołu natomiast koło zębate (atrybut mechanizmu zegarowego). Czasomierze z fabryki Endlera zdobywały różnego rodzaju wyróżnienia na międzynarodowych wystawach. Niestety, pomimo szerokiego uznania, spółce nie udało się przebrnąć przez kryzys ekonomiczny, który w latach 90. XIX wieku ogarnął całą branżę zegarmistrzowską w Świebodzicach. Fabryka musiała nie tylko ograniczyć zatrudnienie, ale wobec rosnącego zadłużenia postawiona została w stan upadłości, a następnie ogłoszono jej bankructwo. W 1899 roku dawna fabryka Endlera została włączona w skład Świebodzickiego Zjednoczenia Fabryk Zegarów – VFU (niem. Vereinigte Freiburger Uhrenfabriken Aktiengesellschaft, incl. vormals Gustav Becker).

Brak komentarzy od klienta w tym momencie.

Napisz swoją recenzję

Zegar wiszący Ludwik Filip XIXw wiedeńczyk mechanizm HE & Co Schutz Marke H. Endler & Co

Zegar wiszący Ludwik Filip XIXw wiedeńczyk mechanizm HE & Co Schutz Marke H. Endler & Co

Zegar wiszący Ludwik Filip  XIXw wiedeńczyk mechanizm HE & Co Schutz Marke H. Endler & Co