Cukiernica skrzynkowa sygnowana M.Jarra plater XIX/XX w

650,00 zł brutto

(1 dostępny)

Ostatnie egzemplarze!

Cukiernica skrzynkowa sygnowana M.Jarra plater XIX/XX w

Ilość:

Kupując teraz ten produkt otrzymasz 65 punktów lojalnościowych. Twój koszyk wyniesie 65 punktów może być zamienione na jeden bon o wartości 13,00 zł.


Przedmiotem sprzedaży jest posrebrzana cukiernica skrzynkowa z przełomu XIX/ XX wieku, sygnowana znakiem słynnego krakowskiego złotnika M.Jarra
Wyrób najwyższej klasy skupiającym w sobie wszystkie cechy bardzo cennego i pożądanego antyku. Korpus owalny osadzony na wygiętych nóżkach z wyraźnym motywem roślinnym. Wieczko na zawiasie zwieńczone pełnoplastycznym uchwytem. Na ściankach i pokrywie dekoracje w formie falistych motywów roślinnych nawiązujących do podpórek. U
nikalna, wiekowa, mistrzowskie wykonanie, światowa marka, rarytas.

Wymiary: podstawa długość 12cm, szerokość 8,5cm, wysokość maksymalnie 12cm, wys. korpusu 5,5cm. Stan dobry, środek przetarty, przetarcia na nóżkach widoczne na fotografiach

Zachęcam poszukiwaczy niepospolitych przedmiotów i kolekcjonerów unikalnych platerów do zakupu tej cukiernicy. Zdecydowanie polecam.

tel.603705209

Wysyłka od 2 do 7 dni

 

Marcin Jarra polski złotnik, który stworzył Pierwszą Krajową Fabrykę Wyrobów Platerowanych i Srebrnych w Krakowie.

Początkowo pracował w fabryce wyrobów metalowych Norblina w Warszawie, skąd w 1890r. wydelegowano go do Krakowa wraz z M. Jakubowskim dla założenia filii warszawskiej wytwórni. Jarra ok 1900r. wykupił zorganizowany zakład i działał samodzielnie wykonując srebra domowego użytku, naczynia kościelne i judaika.

Fabryka prosperowała bardzo dobrze, wyroby wyróżniały się poziomem artystycznym, zdobniczym i technicznym. W 1892 roku otrzymała srebrny medal na wystawie we Lwowie; uzyskał też inne zaszczytne wyróżnienia na wystawach w Wiedniu i Paryżu. W 1893 roku powstała filia fabryki we Lwowie, oraz składy komisowe w Galicji, na Bukowinie, w Czechach i na Węgrzech, a jej wyroby eksportowano do Rosji i Palestyny. Firma specjalizowała się w produkcji ozdobnych przedmiotów ze srebra i metali kolorowych, przede wszystkim zastaw stołowych, wypraw ślubnych oraz wszelkich sprzętów i naczyń liturgicznych.

Wyroby Jarry wyróżniają się zgrabną sylwetą, szlachetną formą i umiejętnie dekoracją.

Z zakładu wyszły najsłynniejsze polskie judaika, balsaminki, kubki kiduszowe i inne posrebrzane naczynia. Dają one obraz jak wyglądały krakowskie srebra żydowskie na przełomie XIX/XX wieku Firma działała do 1939r.

Brak komentarzy od klienta w tym momencie.

Napisz swoją recenzję

Cukiernica skrzynkowa sygnowana  M.Jarra plater XIX/XX  w

Cukiernica skrzynkowa sygnowana M.Jarra plater XIX/XX w

Cukiernica skrzynkowa sygnowana M.Jarra plater XIX/XX w